اثرات احتمالی خشکی دریاچه ارومیه بر روی ۱۵هزار نفر بررسی می شود

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: اثرات احتمالی خشکی دریاچه ارومیه بر روی ۱۵۰۰۰ نفر طی ۱۵ سال بررسی می شود. به گزارش پیرانشهر رووداو و به نقل از کردپرس،  ایرج محبی در  آئین افتتاح مرکز مطالعه کوهورت دریاچه ارومیه که با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت گفت: در سال ۹۱ […]

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: اثرات احتمالی خشکی دریاچه ارومیه بر روی ۱۵۰۰۰ نفر طی ۱۵ سال بررسی می شود.

به گزارش پیرانشهر رووداو و به نقل از کردپرس،  ایرج محبی در  آئین افتتاح مرکز مطالعه کوهورت دریاچه ارومیه که با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت گفت: در سال ۹۱ هیچ مرکز تحقیقاتی در منطقه و در مورد دریاچه نداشتیم و شروع کار از سال ۹۲ با ۱۶۰ پروژه تحقیقاتی صورت گرفت.
وی افزود: امروز ۵۲۰ طرح تحقیقاتی با رشد  ۳۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۲ در حال انجام است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: تاکید ریاست دانشگاه بر روی کار در مورد بررسی بیماری ها و اثرات احتمالی خشکی دریاچه طی ۳ سال گذشته است  و بنا داریم بررسی های لازم را بر روی ۱۵۰۰۰ نفر  طی ۱۵ سال  به سرانجام برسانیم.
وی اضافه کرد: همچنین تحقیقات برروی  آلاینده هایی که در محیط و بعنوان یکی از عوامل افزایش بیماری های سرطان هستند در حال انجام است.
محبی گفت:هم اکنون آزمایش های بر روی نزدیک به ۷۳۰ صورت گرفته است و مجموع زمان آزمایش بر روی هر نفر حدود ۲٫۵ ساعت است و تلاش داریم با افزایش سرعت انجام آزمایش ها تعداد بیشتری را در این آزمایش صورت دهیم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: یکی از اهداف این مرکز تحقیق بر روی مسائلی است که گفته میشود با خشکی دریاچه بر روی سلامت مردم منطقه دارد.
وی در پایان اضافه کرد:امیدواریم برای بهبود وضعیت و کارها، بنیاد دریاچه ارومیه نیز شکل گیرد./

لینک کوتاه: https://piranshahrrudaw.ir/?p=645