خسارات میلیاردی سیلاب در پیرانشهر + جزئیات

به گزارش پیرانشهر رووداو،  اردوان نوسودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه یکهزار هکتار از این مزارع مربوط به چغندرقند و ۵۰۰ هکتار مربوط به گندم است، اضافه کرد: ۱۳۲ هزار قطعه ماهی تلف شده نیز مربوط به یک مزرعه پرورش ماهی تخریب شده بر اثر سیل است. […]

به گزارش پیرانشهر رووداو،  اردوان نوسودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه یکهزار هکتار از این مزارع مربوط به چغندرقند و ۵۰۰ هکتار مربوط به گندم است، اضافه کرد: ۱۳۲ هزار قطعه ماهی تلف شده نیز مربوط به یک مزرعه پرورش ماهی تخریب شده بر اثر سیل است.

وی برآورد اولیه این خسارت ها را ۳۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: سه پل بزرگ در محور پیرانشهر – سردشت، آب بند انحرافی ایستگاه پمپاژ در روستای ریگ آباد، پل فلزی بزرگ در روستای زیوکه و پل های کوچک و راه های ارتباطی داخل ۳۰ روستای شهرستان نیز خسارت دیده است.

فرماندار پیرانشهر با ابراز خرسندی از نبود تلفات جانی در حادثه سیل در این شهرستان گفت: تنها یک نفر در این حادثه از ناحیه پا دچار شکستگی شد که مشکل خاصی نیز در این خصوص وجود ندارد.

وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تلفات و خسارت های سیل پیش از بروز این پدیده در پیرانشهر افزود: بستن مسیر اشنویه – پیرانشهر، بازدید از روستاهای در معرض خطر، تخلیه ۱۰ منزل مسکونی در مسیر سیل به ویژه در روستای زیوکه و استفاده از ظرفیت های دستگاه های اجرایی و خدماتی برای کاهش خطرات از جمله این اقدامات به شمار می رود.

به گزارش ایرنا بارش باران های فصلی روز پنجشنبه با شدت زیاد در جنوب و مرکز آذربایجان غربی آغاز و تداوم این بارش ها همراه با ذوب شدن برف ها در ارتفاعات استان، موجب جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها شد.

تاکنون علاوه بر تخریب سه پل در استان، تعدادی از روستاهای شهرستان های ارومیه، نقده و اشنویه در محاصره آب قرار گرفته است و ارسال اقلام غذایی و مایحتاج مردم از طریق بالگرد انجام می شود.

جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی نیز با راه اندازی قایق ها در این روستاها، مکان های اسکان اضطراری و موقت ایجاد کرده و به امدادرسانی مشغول است.

رئیس جمهوری روز گذشته در یک گفت و گوی تلفنی به استاندار آذربایجان غربی دستور داد تا روند کمک رسانی به سیل زدگان این استان با استفاده از تمامی امکانات تسریع شود.

آذربایجان غربی ۱۷ شهرستان، ۴۲ شهر و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ روستا دارد و جمعیت آن حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.

آذربایجان غربی از جمله استان های سردسیر کشور است که به علت موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی منحصر بفرد همواره در معرض بحران های طبیعی نظیر سیل و زلزله قرار دارد و کسب آمادگی برای امدادرسانی و کاهش دامنه آسیب ها و خسارت های آن جزو ضرورت های زندگی اجتماعی شهروندان این استان محسوب می شود