روسیه دوباره جهان را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد

روسیه دوباره جهان را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد با گذشت یک ماه از حمله نظامی روسیه به اوکراین، نبردها برای کنترل شهرها از سوی دو طرف جنگ همچنان در جریان است و تلاش های بین المللی برای برقرار آتش بس همچنان بی نتیجه است.  حمله نظامی روسیه به اوکراین نه تنها با […]

روسیه دوباره جهان را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد

با گذشت یک ماه از حمله نظامی روسیه به اوکراین، نبردها برای کنترل شهرها از سوی دو طرف جنگ همچنان در جریان است و تلاش های بین المللی برای برقرار آتش بس همچنان بی نتیجه است.
 حمله نظامی روسیه به اوکراین نه تنها با واکنش جامعه جهانی روبرو شده، بلکه به جنگ نیابتی ناتو و امریکا در یک جبهه و  روسیه در جبهه‌ای دیگر تبدیل شده است.
تاکنون کشورهای متحد روسیه از حمایت علنی کشورشان در حمله نظامی به اوکراین خودداری کرده و همواره خواستار توقف جنگ و اعلام بی طرفی اوکراین در ببین بلوک روسیه و غرب شده‌اند.
شهرهای اوکراین روزانه شاهد گلوله‌باران و بمباران نیروهای روسیه است و در روزهای اخیر که پیشروی در خاک اوکراین سرعت کمتری داشته، روسیه به حملات هوایی و دریایی خود افزوده است.
اقدامی که آواره شدن چند میلیون اوکراینی در مرز کشورهای اروپایی را بدنبال داشته است.
در گزارش روز دوشنبه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مستقر در ژنو درباره جنگزدگان اوکراینی آمده است که حدود ۹۰ درصد این افراد، زن و کودک هستند. به گفته یونیسف، در میان کسانی که از جنگ اوکراین گریخته‌اند، بیش از ۱.۵ میلیون نفر کودک دیده می‌شود.
بر پایه گزارش‌های مختلف سازمان ملل، حدود ۶۰ درصد از آوارگان جنگ در اوکراین به لهستان پناه برده‌اند.
 بر اساس این گزارش بیش از ۲ میلیون نفر به لهستان و چند میلیون نفر نیز به سایر کشورهای همسایه و اروپایی گریخته‌اند.
ماریوپل، شهر بی‌دفاع و بدون ارتباط با دنیای خارج
غیرنظامیانی که به تازگی از شهر محاصره شده ماریوپل گریخته‌اند، می‌گویند که شهر زیر بمباران بی‌امان است و اجساد قربانیان و آوار ساختمان‌های بلوک به بلوک ویران شده در خیابان‌ها دیده می‌شود.
یکی از آنها به خبرگزاری آسوشیندپرس گفته است: «شهر هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد. ما حتی نمی‌توانستیم کمک بخواهیم. مردم آب هم ندارند.»

انصراف روسیه از پرداخت بدهی‌ها 

بدنبال تحریم گسترده روسیه از سوی کشورهای غربی، روسیه نیز عدم پرداخت بدهی‌های جهانی را در دستور کار قرار داده است.
فرد شماره ۲ صندوق بین‌المللی پول، در اینخصوص گفته است که  پرداخت نشدن بدهی‌ها و اقساط روسیه «تأثیر مستقیم نسبتاً محدودی بر بقیه جهان» خواهد داشت.
گیتا گوپینات، تأکید کرده که میزان سررسیدهای پرداختی که مسکو باید رعایت کند «در مقیاس جهانی نسبتا کم» است و «این موضوع خطر سیستماتیک برای اقتصاد جهانی به وجود نمی‌آورد».
با وجود تحریم‌های سنگین علیه مسکو از زمان حمله به اوکراین، روسیه تاکنون بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کرده است.

روسیه: در صورت «تهدید موجودیت» از سلاح هسته‌ای استفاده خواهیم کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه به شبکه سی‌ان‌ان اینترنشنال گفت که مسکو تنها در صورت «تهدید موجودیت» روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین استفاده خواهد کرد.
او گفت: «ما یک دکترین امنیت داخلی داریم که عمومی است، همه دلایل استفاده از سلاح هسته‌ای را که همان تهدید موجودیت کشور ماست، می‌توانید در آنجا بخوانید».

دعوت از زلنسکی برای سخنرانی ویدئو کنفرانسی در نشست پنجشنبه ناتو

ناتو از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دعوت کرد تا روز پنج‌شنبه برای رهبران کشورهای عضو در نشست فوق‌العاده‌‌ای که به موضوع حمله روسیه به اوکراین اختصاص خواهد داشت، از طریق ویدئوکنفرانس سخنرانی کند.
یک مقام ناتو گفت: «این فرصتی برای رهبران کشورهای هم‌پیمان خواهد بود تا درباره وضعیت فاجعه‌باری که مردم اوکراین به دلیل تجاوز روسیه در آن قرار گرفته‌اند، مستقیماً از زبان رئیس جمهور زلنسکی بشنوند. اعضای ناتو مقدار قابل توجهی تجهیزات نظامی ضروری برای اوکراین در نظر خواهد گرفت و درباره این که چه کارهای دیگری می‌توانند برای تقویت و حمایت از اوکراین انجام دهند، بحث خواهند کرد.»