چرا نباید موبایل تان را هر روز ۱۰۰ درصد شارژ کنید؟

، حتما شما هم زمانی که باتری گوشی هوشمندتان ۱۰۰ درصد شارژ را نشان می دهد، خیال‌ تان راحت و ذهن‌تان آرام تر است، اما در واقع  این شرایط برای باتری ایده‌آل نیست. باتری لیتیوم یونی موبایل تان به اندازه شما دوست ندارد ۱۰۰ درصد شارژ شود.پس اگر عادت دارید شب ها موبایل تان را […]

، حتما شما هم زمانی که باتری گوشی هوشمندتان ۱۰۰ درصد شارژ را نشان می دهد، خیال‌ تان راحت و ذهن‌تان آرام تر است، اما در واقع  این شرایط برای باتری ایده‌آل نیست. باتری لیتیوم یونی موبایل تان به اندازه شما دوست ندارد ۱۰۰ درصد شارژ شود.پس اگر عادت دارید شب ها موبایل تان را شارژ کنید و صبح با باتری ۱۰۰ درصدی مواجه شوید، وقت ترک عادت است.

آیا شارژ ۱۰۰ درصدی گوشی ضرر دارد؟

ضرر که نه، اما عالی هم نیست، در واقع پر بودن باتری گوشی کشنده نیست. اما باعث می شود کمی سریعتر پیر شود، بنابراین اگر می توانید از این کار اجتناب کنید! ایده‌آل‌ترین و بهترین میزان شارژ گوشی ۴۰ درصد تا ۸۰ درصد است.

مسئله اصلی این است که باتری‌های لیتیوم یونی واقعاً نیازی به شارژ ۱۰۰ درصدی ندارند؛ چون  این امر به باتری فشار وارد می‌کند. از طرفی اگر بگذارید باتری کاملا خالی شود و بعد هر بار تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید هم باتری شما عمر بسیار کوتاهی خواهد داشت.  پس بهتر است اجازه دهید باتری در طول روز تا حدی تخلیه شود و در صورت نیاز  آن را شارژ کنید. اگر این شیوه را رعایت کنید عمر باتری هم افزایش می یابد.

 

از باتری‌های لیتیوم یونی تقریباً در همه گجت های ما، مثل هدفون‌های بی‌سیم و لپ‌تاپ و احتمالاً هر دستگاهی که در حال حاضر این مطلب را  با استفاده از آن می‌خوانید، استفاده شده است. این باتری ها از نظر شیمیایی به مرور زمان تحلیل می‌ رود، شارژ کمتری نسبت به قبل نگه می‌دارد و با گذر زمان با سرعت بیشتری رو به نابودی می رود. خبر بد این است که، توقف این روند غیرممکن است و خبر خوب هم این است که می توان آن را کند کرد.

اگر شما از موبایلی استفاده می‌کنید که گزینه «شارژ بهینه باتری» دارد، بسیار خوش شانس هستید چون این ویژگی حتی زمانی که خواب هستید اجازه نمیدهید شارژ مویابل یک باره به صد درصد برسد.

آیا شارژ کردن متعدد گوشی در طول روز ضرر دارد؟

در جواب باید بگوییم: نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوب است. باتری‌های لیتیوم یونی دوست دارند در فواصل زمانی کوتاه شارژ شوند، بنابراین این کار هم خوب است و هم توصیه می‌شود.

ایسیدور بوچمن، مدیرعامل و بنیان‌گذار Cadex Electronics در مورد اینکه دقیقاً چگونه باید از باتری‌ها استفاده کنیم میگوید: شارژ کردن باتری تا انتها، ایده آل نیست، اما توجه داشته باشید که تخلیه آن تا حدی که به صفر برسد، هم بد است. باتری لیتیوم یون مدرن شما از هر دو حالت بیزار است.

 

در پایان باید بگوییم وقتی باتری گوشی شما در وضعیت بدی قرار دارد، استرس نداشته باشید، این گوشی های هوشمند با در نظر گرفتن تمام این مسائل طراحی شده اند پس با آسودگی خاطر آن را شارژ کنید. فقط مراقب عادت های خود باشید و مواردی که گفتیم را رعایت کنید تا کمی بیشتر از موبایل تان استفاده کنید. چرا که احتمالا قبل از این که باتری گوشی تان  غیرقابل استفاده شود،  مدل تلفن تان را ارتقا می دهید!