افزایش ۱۴ درصدی تردد در مرز تمرچین پیرانشهر اقدامات غیرضروری در مرز تمرچین به پس کرانه منتقل می شود

  ارسلان شکری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در جلسه ویژه بررسی مشکلات و راه حل های توسعه مراودات مرزی آذربایجان غربی و استان اربیل اقلیم کوردستان افزود: این امر می تواند در کاهش زمان توقف کامیون ها در مرز بسیار موثر بوده و فرایندها را تسریع ببخشد. او با اشاره […]

 

ارسلان شکری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در جلسه ویژه بررسی مشکلات و راه حل های توسعه مراودات مرزی آذربایجان غربی و استان اربیل اقلیم کوردستان افزود: این امر می تواند در کاهش زمان توقف کامیون ها در مرز بسیار موثر بوده و فرایندها را تسریع ببخشد.

او با اشاره به افزایش ۱۴ درصدی تردد در مرز تمرچین طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته اضافه کرد: در سال جاری بیش از ۳۲ هزار دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده و متوسط تردد روزانه در این مرز ۱۳۸ دستگاه کامیون است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: تا پیش از کرونا، تردد سالانه مسافر از مرز تمرچین حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود که در دوران کرونا کاهش یافت ولی امسال نسبت به سال گذشته ۴ تا ۶ برابر شده است.

او اظهار کرد: ورود روزانه ایرانیان به کشور از مرز تمرچین ۳۷۰ نفر و ورود از اتباع شمال عراق، ۲۰۰ نفر است.

شکری با اشاره به اینکه مرز تمرچین ۲۴ ساعته است، گفت: اگر موانعی برای ۲۴ ساعته شدن مرز طرف عراق نیز وجود دارد، می توانیم بررسی کنیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی افزود: ما ظرفیت حمل یکسره کالا به شمال عراق به ویژه در حوزه کاشی و سرامیک را داریم که امیدواریم موانع این امر رفع شود.

در این جلسه راهکارهای رفع مشکلات مرز تمرچین – حاج عمران بین آذربایجان غربی و استان اربیل اقلیم کوردستان بررسی شد.

مرز تمرچین تنها مرز رسمی آذربایجان غربی با اقلیم کوردستان عراق است که در شهرستان پیرانشهر قرار دارد؛ از نظر فعالیت، این مرز بعد از بازرگان، فعال ترین مرز استان به شمار می رود.