ضعف در مدیریت شهری نتیجه اختلاف نظر بین شورا و شهرداری پیرانشهر

بارش اولین برف سال در آغازین روزهای آذرماه پاییزی در بسیاری از مناطق استان آذربایجان غربی بویژه شهرستان پیرانشهر با واکنش های متفاوتی از سوی شهروندان پیرانشهری همراه بود.  برخی از آنها که هنوز بساط برچیدن محصولات کشاورزی خود را تمام و کمال نبسته بودند، از بارش های اخیر چندان ابراز رضایت نمی کردند اما […]

بارش اولین برف سال در آغازین روزهای آذرماه پاییزی در بسیاری از مناطق استان آذربایجان غربی بویژه شهرستان پیرانشهر با واکنش های متفاوتی از سوی شهروندان پیرانشهری همراه بود.

 برخی از آنها که هنوز بساط برچیدن محصولات کشاورزی خود را تمام و کمال نبسته بودند، از بارش های اخیر چندان ابراز رضایت نمی کردند اما آنها که نتیجه یکسال زحماتشان را از بستر زمین های کشاورزی چیده و تحویل مراکز خرید داده بودند خوشحال و خندان از بارش نزولات الهی برای سالهای آتی برنامه ریزی می کردند.

اما در این میان برخی هم بودند که در این کره خاکی حتی یک متر زمین زراعی سراغ ندارند تا در گرمای تابستان و سرمای زمستان نگران فاسد شدن و یخ زدن محصولات کشاورزی خود باشند و شب و روز خواب از چشمانشان زدوده شود. این افراد همان جمع کثیری از شهروندان پیرانشهری هستند که فارغ از زمان بارش برف یا باران فقط منتظر مدیریت شایسته و بهنگامی از سوی عوامل مربوطه در نهادهای مختلف هستند.

آنچه در گزارش پیش رو، سوژه خبری ما محسوب می شود نحوه مدیریت مجموعه شورا و شهرداری پیرانشهر در بحران بارش برف اخیر بود که با مصاحبه های ضد و نقیض خود سوژه های خبری اصحاب رسانه های شهرستان و خارج از آن را فراهم کردند.  

  اظهارات متناقض شورا و شهرداری پیرانشهر در نحوه مدیریت بحران برف اخیر

عدم هماهنگی در اظهار نظر برخی از اعضای شورای شهر با شهردار این شهر در دو سال اخیر همواره نوعی سردرگمی در بین رسانه ها و عموم شهروندان ایجاد کرده است که واقعاً جای بسی تعجب و البته تأسف است که در یک مجموعه ۷ نفره کوچک و نزدیک به هم از لحاظ فیزیکی و نه فکری، اظهارات شورا و شهردار این چنین از هم دور باشد.   

انور سعیدی، شهردار شهر پیرانشهر در اظهاراتی با اشاره به نحوه فعالیت برف روبی در سطح شهر پیرانشهر گفت: از همان ابتدای شروع بارش برف با همکاران بخش مربوطه در نقاط مختلف شهر نسبت به عملیات برف روبی اقدام کرده ایم و این فعالیت ها تا اتمام کامل برف روبی در همه نقاط شهر ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه ضمن اعلام آمادگی کامل کارکنان خدمات شهری جهت انجام هر گونه عملیات برف روبی در سطح شهر افزود: شهروندان پیرانشهر در جریان باشند که مجموعه شهرداری پیرانشهر با تمام امکانات خود در راستای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به شهروندان پیرانشهر در چنین روزهایی گام برخواهد داشت و سعی خواهد شد تا مشکلات ناشی از بارش برف در اسرع وقت برطرف شود.

سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجهیزات زمستانی شهرداری پیرانشهر بیان داشت: این شهرداری هم اکنون با استفاده از یک دستگاه گریدر، ۴ دستگاه کمپرسی مجهز به تیغه مایلر، یک دستگاه لودر مجهز به تیغه برف روب و ۴ دستگاه لودر اقدام به عملیات برف روبی خواهد کرد.

 شهردار: مشکل خاصی در زمینه عملیات برف روبی در سطح شهر نداریم

شهردار پیرانشهر در در ادامه سخنان خود با عادی توصیف کردن وضعیت خیابان ها و کوچه های سطح شهر پیرانشهر در پی بارش برف اخیر از نبود مشکلات خاصی در این شهر خبر داد و یادآور شد؛ هم اکنون با بهره مندی از تمام ظرفیت های موجود در شهرداری مشغول انجام خدمات رسانی به شهروندان هستیم و هیچ گونه مشکل خاصی در این حوزه نداریم هر چند که در روزهای آتی جهت تکمیل اکیب ماشین آلات برف روب زمستانى نسبت به اجاره چند دستگاه لودر، کمپرسی و گریدر از بخش خصوصی اقدام خواهد شد.

  عدم رضایت شهروندان از مدیریت بحران شهرداری پیرانشهر در بارش برف اخیر

اظهارات شهردار پیرانشهر در حالی بیان شد که نحوه مدیریت بحران شهرداری پیرانشهر در بارش برف در روزهای اخیر هرگز مورد رضایت عموم شهروندان نبوده و اظهار نظر دو تن از مجموعه شورای این شهر و همچنین اقدام برخی از شهروندان پیرانشهری به عملیات برف روبی در برخی از معابر، کوچه و خیابان های شهر با استفاده از تجهیزات شخصی از جمله تراکتور مجهز به بیل مکانیکی،  می تواند مهمترین دلیل این ادعا باشد.

  پنجشنبه شب ( ۶ آذرماه) همزمان با بارش برف شدید در شهرستان پیرانشهر اظهار نظر محمدزاهد محمدزاده اقدم و صفر تفاخر، دو تن از اعضای شورای اسلامی این شهر در خصوص مدیریت ضعیف مجموعه شهرداری در راستای عملیات برف روبی و همچنین فرسوده بودن ماشین آلات سنگین برف روب بازتاب های گسترده‌ای در بین شهروندان، رسانه‌ها و فضای مجازی شهرستان مبنی بر نارضایتی عمومی را به همراه داشت.

عذرخواهی شورای شهر پیرانشهر از مردم بابت عملکرد ضعیف این مجموعه

محمد زاهد محمدزاده اقدم، عضو شورای اسلامی شهر پیرانشهر در اظهارات خود ضمن عذرخواهی از مردم بابت عملکرد ضعیف شورا و شهرداری در روزهای اخیر گفت: متأسفانه تا این لحظه اقدامات و عملکرد مجموعه شورا و شهرداری در نحوه مدیریت بحران شهری در بارش برف اخیر بسیار ضعیف بوده است و بخاطر این عملکرد ضعیف از تمامی شهروندان پوزش می طلبیم.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات فراوانی که شهروندان در این روزهای برفی در خصوص تردد در کوچه ها و برخی از خیابان های سطح شهر دارند، لازم بود تا با مدیریت بهتری، خدمات بیشتری به آنها ارائه شود.

لزوم چاره اندیشی زودتر و بهتر توسط شهردار پیرانشهر

 محمدزاده اقدم، در ادامه تصریح کرد: متأسفانه اولین جلسه‌ی شورای شهر با شهردار و مدیر خدمات شهری در زمینه شن‌ریزی معابر حاشیه‌ی شهر ،برنامه‌ریزی جهت بررسی وضعیت ماشین آلات سنگین شهرداری و اجاره دستگاه هاى مورد نیاز از بخش خصوصی جهت تکمیل اکیب برف روبى بسیار با تأخیر و درست یک روز قبل از بارش برف یعنی روز چهارشنبه مورخ ۹۹/۹/۵ در محل دفتر شورای شهر تشکیل شد.

وی ادامه داد: البته  شهردار می‌‌بایست خیلی زودتر از این با توجه به تفویض اختیار ایشان از سوی شورای شهر در این زمینه اقدام و چاره اندیشی می‌کرد.

دلیل عدم همکاری بخش خصوصی با شهرداری نپرداختن اجاره‌‌ بهای رانندگان بخش خصوصی است

صفر تفاخر، عضو دیگر شورای شهر پیرانشهر در ادامه با اشاره به سخنان شهردار پیرانشهر در خصوص اجاره کردن ماشین آلات بخش خصوصی در طول ماه های آتی اظهار داشت: علی رغم ناکافی بودن ماشین آلات شهرداری جهت برف روبی و نیاز به تعمیرات و بازسازی، تا امروز هیچگونه قراردادی با اشخاص حقیقی یا حقوقی بخش خصوصی در زمینه اجاره ماشین آلات(لودر، گریدر، کمپرسی) منعقد نشده است.البته با توجه به عدم پرداخت اجاره‌‌ بهای رانندگان بخش خصوصی و گاهاً پیمانکاران در دو سال گذشته توسط شهرداری، سطح همکاری اشخاص، پیمانکاران و شرکت‌ها چندان تعریفی ندارد.

این عضو شورای شهر پیرانشهر اضافه کرد: در طول سه سال گذشته، شورای شهر طی چندین مصوبه تأیید شده توسط هیأت تطبیق فرمانداری، مجوز فروش املاک و زمین به شرط خرید ماشین آلات سنگین و…، مزایده ماشین‌آلات فرسوده، تبدیل به احسن دستگاه های موجود و بلا استفاده،‌ خرید بیل مکانیکی و کمپرسی نو و … را برای شهردار با توجه به درخواست ایشان صادر کرده است اما متأسفانه نه تنها اقدامات قابل چشمگیری توسط ایشان صورت نگرفته است بلکه بعضاً موجبات اختلاف با بعضی اشخاص و شرکت ها را فراهم آورده است.

در ضمن بحث اختصاص و دریافت لودر صفر کیلومتر از سوی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کل کشور به این شهرداری و بنر تشکر و تقدیر شورای اسلامی شهر و شهرداری همچنان به جای خود بماند.

تلاش بی وقفه و شبانه روزی همکاران خدمات شهری جای تقدیر دارد

محمد زاده اقدم، سخنگوی قبلی شورای شهر پیرانشهر در ادامه اظهارات خود عنوان کرد: تلاش بی وقفه و شبانه روزی همکاران خدمات شهری، مسئولین واحدها، پرسنل واحد امور نقلیه، رانندگان و کارگران خدمات شهری و فضای سبز علی رغم عدم پوشش بیمه‌ای آنان در این ایام بحرانی و کرونایی و حتی بدون پوشش خدمات درمانی، عدم پرداخت به موقع حقوق، معوقات، اضافه‌کاری‌های ناعادلانه با حداقل امکانات و لباس و ملزومات نه تنها بر کسی پوشیده نیست بلکه جای بسی تقدیر و تشکر است.

وی در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد که شهردار به عنوان مدیر مجموعه و اعضای شورای شهر به عنوان ناظر شهرداری بتوانیم به وظایف ذاتی خویش بهتر از این عمل کنیم تا شاهد تکرار چنین نابسامانی در زمستان پیش رو نباشیم.

آنچه از این گزارش برداشت می شود تناقض و دوگانگی در اظهارات شهردار و ۲ عضو شورای شهر پیرانشهر می باشد که یادآور ضرب المثل ” از یکی تائید و از دیگری انکار” است و متأسفانه در طی این چند سال نه تنها در این مورد بلکه در بسیاری از موارد کاملاً مشهود است و واقعاً جای بسی تعجب و پرسش است که با این تضاد در گفتار سرانجام شعارهای عملی نشده دوران تبلیغات در جهت کسب اعتماد مردم به کجا ختم خواهند شد.  

البته، با مروری بر گذشته های نه چندان دور مشاهده می شود که این تناقض گویی در اظهارات این مجموعه تنها منوط به یک موضوع خاص نیست بلکه در مردادماه سال جاری نیز این موضوع با اظهارات متناقض شورا و شهرداری پیرانشهر در پروژه مجتمع تجاری میدان جمهوری اسلامی خودنمایی کرد.