تهرانی ها بیشترین پول را در بانک ها پس انداز کرده اند

[quote bgcolor=”#ffffff” arrow=”yes”]آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۶٫۹ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۱٫۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان تیر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.[/quote] گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است […]

[quote bgcolor=”#ffffff” arrow=”yes”]آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۶٫۹ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۱٫۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان تیر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.[/quote]

گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۲۱۶۵٫۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۹۶٫۴ هزار میلیارد ریال (۲۶٫۹ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۹۱٫۷ هزار میلیارد ریال (۷٫۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد است

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹٫۸ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۹٫۵ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۶۱۰۸٫۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۸۷۲٫۵ هزار میلیارد ریال (۲۱٫۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۱۰۱۸٫۷ هزار میلیارد ریال (۶٫۸ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۴۴۵٫۲ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۴٫۸ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱ درصد است که نسبت به پایان تیر ماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۳٫۵ و ۰٫۳ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۶٫۳ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۴٫۹ درصد است.

بانک مرکزی توضیح داده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.