پرفسور اسماعیل حسین‌زاده شخصیت برجسته کرد خراسان در گذشت

[quote bgcolor=”#e5e5e5″ arrow=”yes”]پیرانشهر رووداو- پرفسور اسماعیل حسین‌زاده ، استاد دانشگاه، پژوهشگر و یکی از دوستداران فرهنگ و زبان کوردی کرمانجی در سن ۷۳ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.[/quote] به گزارش پیرانهر رووداو و به نقل از هاژه مراسم تشیع پیکر پروفسور اسماعیل حسین زاده فردا یکشنبه مورخه ۳۱ شهریورماه  […]

[quote bgcolor=”#e5e5e5″ arrow=”yes”]پیرانشهر رووداو- پرفسور اسماعیل حسین‌زاده ، استاد دانشگاه، پژوهشگر و یکی از دوستداران فرهنگ و زبان کوردی کرمانجی در سن ۷۳ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.[/quote]
به گزارش پیرانهر رووداو و به نقل از هاژه مراسم تشیع پیکر پروفسور اسماعیل حسین زاده فردا یکشنبه مورخه ۳۱ شهریورماه  ساعت ۱۴ از میدان زیباشهر (دانشگاه آزاد) شهر شیروان به سمت آرامستان روستای بوانلو برگزار می‌گردد.

پرفسور اسماعیل حسین‌زاده اهل شیروان در خراسان است

وی در سال ۱۳۲۵ در یکی از مراتع ییلاقی روستای بوانلو، از روستاهای شهرستان شیروان استان خراسان در یک خانواده کوچ نشین بدنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و دوره متوسطه را در قوچان و دوره لیسانس را در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران طی کرد، سپس برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۵۴ به آمریکا رفت و مدرک دکترای خود در رشته اقتصاد سیاسی را در آنجا از دانشگاه نیواسکول (New School) واقع در شهرنیو یورک کسب کرد.
حسین‌زاده بعد از اخذ مدرک دکتری به عنوان استاد وارد دانشگاه Drake (دریک) در ایالت ایووا در شهر مرکزی دموین (deef-moames) شد و به تدریس دوره‌هایی در زمینه اقتصاد سیاسی، سیستم‌های اقتصاد تطبیقی، اقتصاد بین المللی و توسعه اقتصادی پرداخت و توانست در مدت کوتاهی یکی از استادان برجسته دانشگاه های آمریکا شود.
وی دارای پژوهش های ارزشمندی در زمینه علم اقتصاد هم چون موج های طولانی توسعه و تنزل اقتصاد، بحران های اقتصادی، سیاست های سازماندهی مجدد، خرید و فروش ارز، NAFTA (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی) و تولید، بدهی(کشورهای) جهان سوم، تعیین سیاست های اقتصادی ریاست جمهوری است. وی هم چنین استاد ارشد دانشگاه دریک از ۱۹۸۸ تاکنون، دانشگاه لانگ آیلند و کالج هایی هم چون جورجیا، منهتن وپیترز در نیوجرسی بوده است و به دلیل پژوهش ها و مقالاتش در دانشگاه دریک و دیگر دانشگاه های ایالات متحده جوایز متعددی دریافت کرده است.
پرفسور اسماعیل حسین‌زاده علاوه بر تالیف کتاب های مختلف درباره اقتصاد دارای ۴۰ مقاله در موضوعات مختلف علم اقتصاد است که در دانشگاه های آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.