فیفا: وقت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه رسیده است

به گزارش پیرانشهر رووداو در روزهای گذشته پس از مرگ دختر آبی، دوباره بحث ورود زنان به ورزشگاه ها مطرح شد و رییس فیفا در این مورد با انتشار بیانیه ای واکنش نشان داد. منتظر پیشرفت مثبت هستیم جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا به ایران گفته است که وقت آن است که به […]

به گزارش پیرانشهر رووداو در روزهای گذشته پس از مرگ دختر آبی، دوباره بحث ورود زنان به ورزشگاه ها مطرح شد و رییس فیفا در این مورد با انتشار بیانیه ای واکنش نشان داد.

منتظر پیشرفت مثبت هستیم

جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا به ایران گفته است که وقت آن است که به زنان اجازه حضور در ورزشگاه فوتبال داده شود و او انتظار دارد در این زمینه در اولین بازی رسمی تیم ملی فوتبال ایران شاهد “پیشرفت‌های مثبتی” باشد.

در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه، ۲۸ شهریور در سوئیس منتشر شد اینفانیتو ابراز امیدواری کرد که سرانجام “فدراسیون ایران و مقامات ایران از “درخواست‌های مکرر” فیفا برای رسیدگی به این “وضعیت غیرقابل قبول” استقبال کردند.

رئیس فیفا در این در این بیانیه گفته است: “خود من و ریاست فیفا چندین بار با آنها تماس گرفته ایم. در حال حاضر هیاتی از اعضای فیفا در ایران است و من منتظر شنیدن خبرهای خوب از آنها هستم.”

فیفا تاکید کرده است: “موضع ما روشن و قاطع است؛ زنان باید به ورزشگاه‌های فوتبال ایران بروند.”

در بیانیه فیفا آمده: “ما درک می‌کنیم که برای اجرایی شدن این درخواست روند و مراحلی لازم است” اما تاکید شده: “اکنون وقت تغییر این وضعیت است و با شروع بازی خانگی ایران در ماه آینده (اکتبر) فیفا منتظر تحولات مثبت هستیم.”

قرار است دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار ‌شود.

وزیر ورزش: زیرساخت ها برای ورود بانوان به ورزشگاه آماده است

همزمان مسعود سلطانی‎فر، وزیر ورزش ایران، در نشستی با خبرنگاران آماده بودن زیرساخت ها برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داد.

او گفت: “زیرساخت ها در تمام استادیوم های کشور برای ورود بانوان به ورزشگاه ها آماده است. ورودی جداگانه، مکان ویژه بانوان، سرویس بهداشتی جداگانه، ،معبرها و راهروی جداگانه، جایگاه و انتظامات جداگانه همگی آماده است تا بانوان با رعایت ملاحظات فرهنگی و شرعی و امنیت کامل وارد ورزشگاه ها شوند.”

او ابراز امیدواری کرد که ابتدا زنان در “رقابت های ملی” تماشاگر بازی‌ها باشند و “کم کم عرصه را گسترش” دهند.

فیفا در اواخر خرداد امسال به ایران اولتیماتوم داده بود که در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها، ایران را با محرومیت روبرو خواهد کرد.

پیشتر غلامحسین زمان‌آبادی، یکی از مقامات ارشد فدراسیون فوتبال ایران، گفته بود که “به طور حتم حضور زنان در دیدار ایران و کامبوج که در ماه اکتبر برگزار می‌شود، به صورت گزینشی نخواهد بود و می‌توانند به صورت اینترنتی بلیت این دیدار را خریداری کنند.”

ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در ایران ممنوع است و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

دو هفته پیش، سحر خدایاری که به “دختر آبی” معروف شد، به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران چند روز بازداشت و دادگاهی شده بود اما در مقابل دادگاه خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.