متخلفان کشتار ماهیان در سردشت دستگیر شدند

خالد بایزیدی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت افزود: این افراد در حاشیه رودخانه زاب با شیوه‌ای ناجوانمردانه و با استفاده از مولد برق و مواد منفجره به کشتار ماهیان این رودخانه و سپس صید غیرمجاز آنها اقدام می‌کردند. وی با بیان اینکه ابزارآلات غیرمجاز آنها کشف و ضبط شد، اظهار داشت: در این راستا […]

خالد بایزیدی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت افزود: این افراد در حاشیه رودخانه زاب با شیوه‌ای ناجوانمردانه و با استفاده از مولد برق و مواد منفجره به کشتار ماهیان این رودخانه و سپس صید غیرمجاز آنها اقدام می‌کردند.

وی با بیان اینکه ابزارآلات غیرمجاز آنها کشف و ضبط شد، اظهار داشت: در این راستا ۶ نفر با ۲۲۰ قطعه ماهی شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قضایی تحویل دادگستری شدند.

وی اضافه کرد: استفاده از دستگاه‌های الکتریکی و مواد منفجره برای صید ماهی با توجه به اینکه می‌تواند زیان‌های غیرقابل جبرانی به محیط زیست و زندگی جانوران آبزی و کنارآبزی وارد کند، ممنوع بوده و با متخلفان برابر قانون برخورد می شود.
استفاده از جریان الکتریسیته موجب فلج شدن ماهی‌ها می‌شود و صیادان پس تلف شدن ماهی‌ها، آنها را با تور از سطح آب جمع‌آوری می‌کنند.
شعاع عمل این دستگاه با توجه به ولتاژ دستگاه متغیر است و علاوه بر ماهی‌ها، دیگر جانداران موجود در آب‌ها، مانند مارهای آبی را نیز از بین می‌برد.
صید غیرمجاز ماهی با جریان الکتریسته و مواد منفجره یکی از روش‌های کشتار دسته‌جمعی ماهیان است که عواقب سوئی بر مجموعه اکوسیستم آبی در محل صید و نیز خطر برق گرفتگی شدید برای صیادان را درپی دارد.