۵ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در آذربایجان‌غربی واکسینه شدند

کامیار داهیم مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: با توجه به اهمیت پیشگیری و مبارزه با این بیماری، حین عملیات واکسیناسیون آموزش‌های چهره به چهره در زمینه بیماری هاری، راه های انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه شد.وی با اشاره به اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم […]

کامیار داهیم مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: با توجه به اهمیت پیشگیری و مبارزه با این بیماری، حین عملیات واکسیناسیون آموزش‌های چهره به چهره در زمینه بیماری هاری، راه های انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه شد.
وی با اشاره به اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم شود، گفت: پیشگیری از بیماری هاری در کشور ما به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان است زیرا در صورت ظهور علائم هاری، درمان امکان ندارد.
وی اضافه کرد: در راستای کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی مبارزه با بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور، سگ‌های صاحب‌دار با همکاری بخش غیردولتی مورد واکسیناسیون و قلاده ‌گذاری قرار می‌گیرند.
هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خون گرم و انسان ها را می‌تواند درگیر کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی بوده و در صورت درگیری ۱۰۰ درصد کشنده است.
هاری به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود.