شیارهایی که بلای جانند نه چاره کار/یادداشتی از عثمان حسن زاده

در محور پیرانشهر به نقده شیارهایی بر روی آسفالت جاده ایجاده شده است که با اعتراض بسیاری از رانندگان این محور مواجه شده است. محور پیرانشهر به نقده به دلیل وجود چندین پیچ خطرناک و همچنین کم عرض بودن شانه های آن همواره دارای خطرات بسیار زیادی برای رانندگانیست که در این محور تردد داشته […]

در محور پیرانشهر به نقده شیارهایی بر روی آسفالت جاده ایجاده شده است که با اعتراض بسیاری از رانندگان این محور مواجه شده است.

محور پیرانشهر به نقده به دلیل وجود چندین پیچ خطرناک و همچنین کم عرض بودن شانه های آن همواره دارای خطرات بسیار زیادی برای رانندگانیست که در این محور تردد داشته و دارند.

مشکلات خاص محور پیرانشهر به نقده به واسطه مرزی بودن شهرستان پیرانشهر و تردد صدها خودروی سبک و سنگین در چند لحظه باعث شده است که هر چند وقت یکبار متأسفانه شاهد برخورد شدیدترین تصادفات در این محور باشیم که بواسطه آن تا کنون چندین خانواده داغدار عزیزان از دست رفته خود شده اند.

حال در این میان و با توجه به واگذاری محور تمرچین – پیرانشهر به نقده به پیمانکار جدید جهت احداث اتوبان و چهاربانده کردن این مسیر نقطه های امیدی در دل مردمان این منطقه ایجاد شده است که شاید پس از سالها چشم انتظاری خواسته بحق آنها جامه عمل به خود بپوشد و دیگر شاهد تکرار حوادث تلخ و ناگوار جاده ای در این محور نباشیم.

هر چند که آغاز عملیات اجرایی اتوبان محور تمرچین – پیرانشهر به نقده و برداشتن شانه خاکی این محور توسط شرکت پیمانکار باعث شده است تا شانه خاکی جاده از یک طرف به کلی از بین برود و این امر با توجه به آغاز فصل بارش های پاپیزی و همچنین در پیش بودن فصل زمستان و بارش برف و یخبندان خطرات احتمالی ناشی از این موضوع را چندین برابر افزایش خواهد داد که لازم است ضمن رعایت دقیق نکات امینی توسط رانندگان، برای رفع آن تمهیدات اساسی اتخاذ شود، اما آنچه در چند ماه اخیر باعث حیرت و تعجب بسیاری از رانندگانی شده است که در این محور تردد دارند ایجاد شیارهایی است که در محل پیچ های خطرناک این محور، توسط اداره راه و ترابری و نظارت راهنمایی و رانندگی شهرستان صورت گرفته است.

این شیارها که ظاهرا با هدف کاهش حوادث جاده ای در محل نقاط حادثه خیز محور پیرانشهر به نقده ایجاد شده است، اما در عمل و بنا بر اظهار بسیاری از رانندگان این مسیر شیارهای ایجاد شده نه تنها باعث کاهش حوادث جاده ای نشده است بلکه خود به خود باعث منحرف شدن خودروهای عبوری در محل های مذکور می باشد و در عمل بسیاری از آنها معقتدند که این شیارها نه تنها چاره کار نیستند بلکه بلای جان خودروهای عبوری در این مسیر شده اند.

در طی چند ماه اخیر شیارهای موجود دراین محور در بسیاری از زمانها باعث ایجاد ترس و نگرانی رانندگان در این مسیر شده است و همه آنها نگران این موضوعند که با شروع فصل بارش های پائیزی و زمستانی بدون شک وجود این شیارها خود به خود باعث ایجاد لغزنده شدن چرخ خودروها شده که در نتیجه آن شاهد منحرف شدن خودروهای عبوری از جاده خواهیم شد.

شایان ذکر است که بر اساس آمارای موجود، تقریبا وجود چنین شیارهای عجیب و غریبی در طول جاده در هیچ نقطه ای از کشور وجود ندارد و شاید برای اولین بار این طرح در محور پیرانشهر به نقده و توسط اداره راه و ترابری شهرستان پیرانشهر به اجرا درآمده است که امیدواریم مسئولان ذیربط برای اجرای این اقدام خود توضیحات کافی و قانع کننده ای برای رانندگان عبوری این محور داشته باشند.
” عثمان حسن زاده،خبرنگار رسمی خبرگزاری کردپرس”