چهره های سرشناس که در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفتند

سال ۲۰۱۷ نیز سال وداع با شمار زیادی از چهره های سرشناس سیاسی، فرهنگی و ورزشی بود. برخی در حالی از دنیا رفتند که از مدت‌ها پیش با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کردند و برخی دیگر نیز با فوت ناگهانی خبرساز شدند. به گزارش پیرانشهر رووداو، شبکه خبری دویچه‌وله لیستی از چهره های سرشناس که در […]

سال ۲۰۱۷ نیز سال وداع با شمار زیادی از چهره های سرشناس سیاسی، فرهنگی و ورزشی بود. برخی در حالی از دنیا رفتند که از مدت‌ها پیش با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کردند و برخی دیگر نیز با فوت ناگهانی خبرساز شدند.

به گزارش پیرانشهر رووداو، شبکه خبری دویچه‌وله لیستی از چهره های سرشناس که در سال ۲۰۱۷ فوت کردند را منتشر کرده است که بخشی از آن به شرح زیر است:

هلموت کهل (آلمان / سیاستمدار)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

هلموت کُهل، صدراعظم پیشین آلمان در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او به خاطر دستاورهایش در راه وحدت دو آلمان، به “صدراعظم وحدت” معروف شد. او در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ در رأس دولت این کشور قرار داشت. کهل نه تنها در عرصه سیاسی آلمان که در اروپا نیز نقش فعالی بازی کرد و گام‌های مهمی در راه اتحاد اروپا برداشت. او متعقد بود: «حرکت به سوی اروپای واحد برای ما آلمانی‌ها حیاتی بوده و هر چه بر آن تأکید کنیم، کافی نیست.»

اکبر هاشمی رفسنجانی (ایران / سیاستمدار)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

اکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی سیاستمدار ایرانی، در آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی درگذشت. او تا قبل از فوتش ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت. هاشمی رفسنجانی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی میان سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بود. او یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت.

جلال طالبانی (عراق / سیاستمدار)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

جلال طالبانی، رئیس‌جمهور پیشین عراق و دبیرکل حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در سن ۸۴ سالگی از دنیا رفت. او از سال ۲۰۱۲ در پی سکته مغزی در بیمارستانی در آلمان بستری شده و تا زمان مرگش بارها مورد معالجه قرار گرفته بود. طالبانی از آوریل ۲۰۰۵ تا ژوئیه ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور عراق بود. گفته می‌شود اجداد پدری جلال طالبانی اصالت ایرانی داشته و از کردهای بوکان بوده‌اند که در دوره صفویه به عراق مهاجرت کردند.

زبیگنیو برژینسکی (آمریکا / سیاستمدار)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

زبیگنیو برژینسکی، مشاور جیمی کارتر، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سن ۸۹ سالگی در ایالت ویرجینیا از دنیا رفت. او که لهستانی‌تبار بود، شهرت خود را مدیون تلاش‌هایش بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ است که به عنوان مشاور امنیت ملی جیمی کارتر فعالیت می‌کرد.

لیو شیائوبو (چین / نویسنده و فعال حقوق‌بشری)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

لیو شیائوبو، برنده جایزه نوبل صلح که پس از تحمل رنجی طولانی از بیماری سرطان کبد، در سن ۶۱ سالگی در بیمارستانی در چین درگذشت. او در بیمارستان نیز تحت نظر مقامات امنیتی چین قرار داشت. شیائوبو در سال ۲۰۰۹ به اتهام “توطئه برای براندازی رژیم” به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. یک سال بعد جایزه نوبل صلح به او تعلق گرفت. به هنگام اعطای این جایزه، صندلی او در اسلو خالی بود.

مریم میرزاخانی (ایران / ریاضی‌دان)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضیات در سن چهل سالگی بر اثر ابتلا به سرطان پستان درگذشت. او پس از تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف برای ادامه تحصیلات عالی راهی هاروارد شد و پس از آن نیز به عنوان استاد ریاضی در دانشگاه‌های پرینستون و استنفورد فعالیت داشت. میرزاخانی اولین ایرانی و نخستین زن دانشمند جهان بود که “مدال فیلدز” بزرگترین و معتبرترین جایزه ریاضی دنیا را کسب کرد.

جری لوئیس (آمریکا / هنرپیشه)

چهره‌های سرشناسی که در سال 2017 از دنیا رفتند

جری لوئیس، مشهور به “سلطان کمدی”، در سن ۹۱ سالگی در لاس‌وگاس درگذشت. لوئیس نامی آشنا برای فیلم‌دوستان، به ویژه طرفداران فیلم‌های کمدی در سراسر جهان از جمله در ایران بود. او در طی چندین دهه فعالیت هنری در ده‌ها اثر سینمایی نقش‌آفرینی کرد. این کمدین مشهور اگر چه هیچگاه طعم جایزه اسکار را نچشید. در سال ۱۹۹۹ جشنواره فیلم نیز شیر افتخاری این فستیوال را به پاس یک عمر تلاش هنری به جری لوئیس داد.

منبع: ایسنا