سد سازی گریبانگیر وزیر پیشنهادی نیرو شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حبیب‌الله بی‌طرف وزیر پیشنهادی نیرو در کابینه دوازدهم رای اعتماد ندادند. بسیاری دلیل رای نیاوردن وزیر پیشنهادی نیرو را سابقه وی در سدسازی اعلام کردند به گزارش پیرانشهر رووداو و به نقل از مهر با نهایی شدن  نتایج شمارش آرای نمایندگان ملت به وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم حبیب‌الله بی‌طرف با ۱۳۳ رای موافق، ۱۳۲ […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حبیب‌الله بی‌طرف وزیر پیشنهادی نیرو در کابینه دوازدهم رای اعتماد ندادند. بسیاری دلیل رای نیاوردن وزیر پیشنهادی نیرو را سابقه وی در سدسازی اعلام کردند

به گزارش پیرانشهر رووداو و به نقل از مهر با نهایی شدن  نتایج شمارش آرای نمایندگان ملت به وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم حبیب‌الله بی‌طرف با ۱۳۳ رای موافق، ۱۳۲ مخالف، ۱۷ رای ممتنع و۶ رای باطله به عنوان وزیر نیرو در دولت دوازدهم انتخاب نشد.

طی هفته‌های اخیر کمپین‌های مختلفی از جانب فعالان محیط زیست علیه وزارت بی‌طرف شکل گرفته بود. نماینده مردم اهواز در مجلس هم در مخالفت با انتخاب بی‌طرف به عنوان وزیر نیرو گفته بود «آقای بیطرف به عنوان یک مسئول بلند پایه در امور آب وزارت نیروی دولت های پنجم و ششم و پس از آن در اجرایی کردن طرح های عمرانی و به عنوان وزیر نیرو در دولت های هفتم و هشتم حضور داشتند که نتیجه آن اقدامات ایشان در طی دوران یادشده منجر به طرح های ناموفق که مخرب محیط زیست هم  بوده اند، شده است. آزموده را آزمودن خطاست. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کرده ایم که در تصمیم گیری مسائل مهم علیرغم تعلقات سیاسی از حقوق حیاتی مردم دفاع کنیم. بار دیگر تاکید می کنم که آقای بیطرف در برنامه پیشنهادی خود هیچ اشاره ای به برنامه ششم توسعه نکرده است».

جلیل مختار گفته بود: «برخی مشکلات اساسی در بحث سدسازی و همچنین تهدید اساسی آثار باستانی از برخی دیگر از اقدامات شما در دوران تصدی مسئولیت تان بوده است. شما در دیدار خود با فراکسیون امید هم صادق نبودید و باید این نکته را لحاظ کنیم که اساس رای اعتماد به وزرا بر اساس میزان صداقت شما با نمایندگان است اما متاسفانه جنابعالی صداقت خود را زیر سئوال بردید.

وی تصریح کرده بود: حاصل خشک شدن برخی از رودخانه ها بر اثر بی تدبیری مسئولان، گردوغباری است که امروز شاهد آن هستیم. یکی از عوامل ایجاد ریزگردها سیاست های مدیریتی غیرحرفه ای جنابعالی است و این سئوال را امروز من از شما می پرسم که آیا در برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو مکلف به مهار کردن ریزگردها نشده است».

نادر قاضی پور هم در نشست علنی نوبت عصر دیروز مجلس شورای اسلامی «در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو، گفته بود: جنگ آینده، جنگ آب است، نه جنگ نفت. وضع موجود کشور و به تبع آن شرایط زیست محیطی محصول دوره مدیریتی وزیر پیشنهادی نیرو بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه قنات بهترین روش برای انتقال آب است، خاطرنشان کرد: به جای احیای تکنولوژی قنات، اکثر قنات های کشور را خشک کردید آیا اپراتورهای برق تعیین وضعیت خواهند شد یا خیر».