دفاع دو نماینده کرد آذربایجان غربی از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دفاع از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخشی از مشکلات کشاورزی به دلیل مسائل فرابخشی است، گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی ارتقاء یافته است.  به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از خانه ملت، جلال محمودزاده نماینده مهاباد در نشست علنی امروز (پنجشنبه، ۲۶ مردادماه) […]

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دفاع از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخشی از مشکلات کشاورزی به دلیل مسائل فرابخشی است، گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی ارتقاء یافته است.

 به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از خانه ملت، جلال محمودزاده نماینده مهاباد در نشست علنی امروز (پنجشنبه، ۲۶ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تبریک سالروز ورود آزادگان قهرمان به کشور گفت: آقای حجتی از سابقه بالای کار در وزارتخانه جهاد کشاورزی برخوردار است و در ۳ مقوله رزومه، عملکرد و برنامه، اقدامات وی قابل تشریح است.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای حجتی از سوابق مدیریتی برخوردار است و ۶ سال در استانداری مسئولیت داشته و اجرای طرح های عظیمی مانند سد کرخه در زمان تصدی وی صورت گرفته است و پس از ادغام وزارتخانه های جهاد سازندگی و   کشاورزی وزیر موفقی بوده است.
محمودزاده با بیان اینکه کشور نیازمند مدیران پاکدست است، گفت: در سال های گذشته کشور با مشکلاتی مانند خشکسالی و کم آبی روبه رو شده که این موضوع با امنیت غذایی کشور در ارتباط است بنابراین باید با اتخاذ تصمیمات صحیح تلاش کرد تا استقلال کشور در همه زمینه ها حفظ شود.
وی ادامه داد: حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی علاوه بر مسائل فنی به مباحث فرابخشی در تولید توجه دارد و بنده به عنوان کسی که از تجربه کاری در حوزه جهاد کشاورزی برخوردارم از عملکرد حجتی در وزارتخانه جهاد کشاورزی دفاع می کنم.
محمودزاده تصریح کرد: این موضوع را مخالفان اشاره می کنند که مدرک تحصیلی حجتی در رشته متفاوت با کشاورزی است، این در حالی است که احداث سد و بتن ریزی کانال و صدها مورد دیگر به رشته کارشناسی عمران ارتباط دارد و نکته دیگر اینکه حجتی از سوابق فراوانی برخوردار است که این سوال را مطرح می کند که آیا این سوابق ارزشمند به اندازه یک مدرک لیسانس دانشگاهی نیست.
وی ادامه داد: حجتی قانونی را ابلاغ کرده که در زمینه رفع تداخلات کاری است، زمینه اصلاح سندهای زمین های کشاورزی فراهم شده بنابراین باید عادلانه درباره عملکردها قضاوت کرد و این موضوع نباید فراموش شود که بخشی از مشکلات در حوزه کشاورزی مربوط به مسائل فرابخشی است.
وی ادامه داد: در قانون رفع موانع تولید و برنامه ششم توسعه این موضوع مطرح شده که حدود یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان دولت به صندوق بیمه کشاورزی اعتبار هدیه دهد اما اینکه چند ریال پرداخت شده جای سوال دارد، آیا این مشکل به حجتی ارتباط دارد به دلیل اینکه وزیر جهاد کشاورزی در این رابطه ۳۰ مکاتبه را داشته است.
محمودزاده افزود: همه محصولات تراریخته در کشور که با مشکل روبه رو نیست در این رابطه علم جدیدی برای تولید محصولات تراریخته وجود دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد، همچنین بحث مصرف بهینه کود در برنامه های حجتی وجود دارد.
وی ادامه داد: در ۴ سال گذشته رشد اقتصادی بخش کشاورزی از حدود ۳٫۷ درصد در سال ۹۱ به ۵٫۷ درصد در سال ۹۵ ارتقاء یافته و تولید گندم حدودا از ۹٫۳ میلیون تن به ۱۴٫۶ میلیون تن افزایش یافته که بیانگر ۵۷ درصد پیشرفت است، در بحث خرید تضمینی گندم از ۲٫۱۴ میلیون تن به ۱۱٫۵ میلیون تن افزایش یافته و همچنین نرخ رشد تولید محصولات کشاورزی و دامی ۷ درصد بوده و تراز تجاری بخش کشاورزی با ۵ میلیارد دلار رشد روبه رو شده و تسهیلات مکانیزاسیون با ارتقاء روبه رو شده و همچنین به مسئله استفاده بهینه از آب توجه شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: با مدیریت حجتی به ترویج نوین کشاورزی در مراکز ارائه خدمات کشاورزی توجه شده و امیدوارم کارگزاران بیمه کشاورزی نیز در بدنه بخش کشاورزی جذب شوند، در هر صورت امیدوارم با توجه به تجارب مفید حجتی نمایندگان به وی رأی اعتماد بدهند تا زمینه مقابله با بحران های کشاورزی، منابع طبیعی فراهم شود.

خضری: برنامه‌های حجتی مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه است

به گزارش ایسنا، رسول خضری نیز به عنوان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جلسه علنی امروز (پنج‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی در طول چهار سال گذشته، گفت: تولیدات کشاورزی در طول چهار سال به ۲۱ میلیون تن رسیده است که این میزان افزایش در کمتر حوزه‌ای مشاهده می‌شود.
وی با بیان این که حجتی در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی و برنامه ششم اهداف بلند میان و کوتاه مدت را دنبال می‌کند، گفت: حوزه کشاورزی از جمله حوزه‌هایی است که نیازمند مدیری عمل‌گرا و قدرتمند است، چون این حوزه با مواد غذایی و کسب و کار ارتباط مستقیم دارد.
نماینده پیرانشهر در واکنش به صحبت مخالفان درباره‌ی مدرک تحصیلی وزیر پیشنهادی کشاورزی، اظهار داشت: در سال ۱۳۶۹ که دو وزارتخانه راه و ترابری و سازندگی ادغام شدند و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد، آقای حجتی با مدرک مهندسی عمران وزیر کشاورزی شد چون حوزه کشاورزی حوزه گسترده‌ای است. طبیعتا کسی که ۳۰ سال در حوزه کشاورزی کار کرده بهترین فرد برای ادامه‌ی کار است نباید همه چیز را در مدرک ببینیم.
خضری افزایش خرید تضمینی گندم و ظرفیت سردخانه‌ها و مواد خام نهاده‌های کشاورزی را از جمله اقدامات مثبت حجتی دانست و ادامه داد: منابع تولید یعنی آب و خاک در این چهار سال ساماندهی شده است و اقداماتی برای بهبود وضعیت کشاورزی صورت گرفته است. این اقدامات باعث شد که ما به همراه تعداد بسیاری از نمایندگان مدافع آقای حجتی باشیم، البته این به معنای وجود مشکلات نیست. انتظار ما این است که آقای حجتی در ادامه‌ی کار مشکلات را برطرف کند.
وی در پایان تسریع در پرداخت خرید تضمینی گندم و جلوگیری از ورود گندم و شکر به کشور را خواسته به حق مردم دانست و از حجتی خواست که در دولت دوازدهم در جهت تحقق این مطالبات گام‌های موثری بردارد.