به دلیل یک مشکل ژنتیکی کردها در کمردرد : مردمان نژاد کُرد باید حداقل سه بار در هفته شنا کنند

یک فوق تخصص ستون فقرات به مشکل مادرزادی تنگی کانال ستون فقرات در نژاد کُرد و مشکل ژنتیکی کردها در کمردرد اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از این تنگی کانال، مردمان نژاد کُرد باید حداقل سه بار در هفته شنا کنند. به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از ایسنا، دکتر […]

یک فوق تخصص ستون فقرات به مشکل مادرزادی تنگی کانال ستون فقرات در نژاد کُرد و مشکل ژنتیکی کردها در کمردرد اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از این تنگی کانال، مردمان نژاد کُرد باید حداقل سه بار در هفته شنا کنند.

به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از ایسنا، دکتر احمدرضا ریحانی در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکل ژنتیکی کردها در کمردرد و بالا بودن موارد کمر درد در مناطق کُردنشین، گفت: نژاد کُرد به طور مادرزادی مبتلا به تنگی کانال ستون فقرات هستند.

وی افزود: این مشکل اکتسابی نیست و در نژاد کُرد وجود دارد و این امر موجب می شود که در سنین پایین تر و جوانی، فرد با کوچکترین مشکل دیسک دچار علائم شدید کمردرد شود.

ریحانی تصریح کرد: نخاع از درون ستون فقرات می گذرد و کانال نخاعی در نژاد کُرد عرض کمتری دارد و این کانال که به طور طبیعی بین ۹ تا ۱۳ میلیمتر عرض دارد، در این نژاد(نژاد کرد) در حداقل خود یعنی ۹ میلیمتر و کمتر است.

وی افزود: وقتی که دیسک بیرون زده وارد این کانال شود به دلیل تنگی کانال، فرد دچار علائم شدید کمردرد می‌شود و باید اقدامات درمانی برای فرد صورت گیرد و در موارد شدید باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه می‌توان با اقداماتی از بروز این مشکل و درد کمر تا حد زیادی پیشگیری کرد، گفت: نحوه نشستن و کار کردن و فعالیت افراد اگر به درستی انجام شود می تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل پیشگیری کند.

وی افزود: در همین راستا ضرورت دارد همه افراد و بویژه نژاد کُرد با روش‌های صحیح نشستن و فعالیت آشنا شوند تا کمر آنها دچار آسیب نشود.

ریحانی تصریح کرد: از طرفی توصیه اکید ما به مردمان این نژاد این است که حتما در طول هفته سه بار شنا کنند، زیرا این ورزش بهترین راهکار پیشگیری از بروز مشکلات کمر است.

وی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا بتوانیم با توجه به بروز این مشکل در نژاد کُرد، مرکز جراحی کم تهاجمی را که نیاز به تجهیزات زیادی هم ندارد در استان کرمانشاه راه‌اندازی کنیم  و آموزش و اقدامات موثر درمانی را در این مرکز انجام دهیم.