کشف قبور دوره اشکانی در تپه سیلوه پیرانشهر

جدیدترین آثار به دست آمده در کاوش محوطه تپه سیلوه پیرانشهر ۲ (سرباز) شامل قبوری از دوره اشکانی در میان بقایای معماری خشتی و همچنین قبور فراوانی از سده های مختلف اسلامی تا قبور معاصر است. به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کیومرث حاجی محمدی،سرپرست کاوش تپه […]

جدیدترین آثار به دست آمده در کاوش محوطه تپه سیلوه پیرانشهر ۲ (سرباز) شامل قبوری از دوره اشکانی در میان بقایای معماری خشتی و همچنین قبور فراوانی از سده های مختلف اسلامی تا قبور معاصر است.

به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کیومرث حاجی محمدی،سرپرست کاوش تپه سیلوه ۲ (سرباز) در آذربایجان غربی امروز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: این تدفین ها می تواند اطلاعات انسان شناختی فراوانی را برای بررسی و مطالعات مختلف در اختیار پژوهشگران حوزه انسان شناسی جسمانی بگذارد.
او افزود: آثار ارزشمندی از عصر آهن و معماری دوره تاریخی تا قبرستان پر تراکمی از قرون میانه اسلامی تا دوره معاصر در محوطه تپه سیلوه۲(سرباز) کشف شده است که قدیمی ترین آثار متعلق به دوره مفرغ و عصر آهن ۳(دوره تاریخی) است.
وی گفت: بیشترین استقرار تپه سرباز سیلوه پیرانشهر که نزدیک به ۳ متر از ضخامت آثار این محوطه را در بر می گیرد متعلق به عصر آهن و دوره تاریخی است.
به گفته این باستان شناس، با توجه به تحولات منطقه ای و فرامنطقه ای زیاد در شمال غرب در دوره مفرغ و عصر آهن ،آثار معماری و بقایای فرهنگی به دست آمده قابل توجه است.
او افزود: وجود چندین فاز قبرستان دوره اسلامی و دوره های معماری به همراه سفال های شاخص حسنلوی ۳a از یافته های شاخص عصر آهن در تپه سربازسیلوه است.
وی شاخص ترین یافته معماری این محوطه را بقایای معماری خشتی و خشت فرش شده با خشت هایی به ابعاد ۴۵×۴۵ سانتی متر عنوان کرد و گفت: این آثار بسیار شبیه به نمونه های بدست آمده از عقرب تپه حسنلو و محوطه های همزمان خود است.
حاجی محمدی افزود: بقایای معماری پس از دوره مفرغ در محوطه قابل مشاهده است و با توجه به بررسی های اولیه به نظر می رسد این آثار و نهشته ها بیشتر متعلق به دوره های عصر آهن II و III شمال غرب ایران و حوزه فرهنگی حسنلو باشد. به گفته وی، این دوره با توجه به ابهامات و اهمیت آن نیازمند مطالعات و بررسی های بیشتری در این محوطه است.
مجوز کاوش تپه سیلوه ۲ توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری صادر شده است./

تپه سیلوه پیرانشهر