واردات خرمای اسرائیلی به کشور از طریق منطقه آزاد ماکو

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی آخرین وضعیت پرونده واردات خرما های اسرائیلی به کشور را تشریح کرد و گفت: به احتمال قوی همین روزها بازپرس پرونده دستور امحای این خرماهای آلوده را صادر می‌کند و این حکم با قاطعیت اجرا خواهد شد. به گزارش پیرانشهر رووداو، خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضائیه در گزارشی نوشت: […]

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی آخرین وضعیت پرونده واردات خرما های اسرائیلی به کشور را تشریح کرد و گفت: به احتمال قوی همین روزها بازپرس پرونده دستور امحای این خرماهای آلوده را صادر می‌کند و این حکم با قاطعیت اجرا خواهد شد.

به گزارش پیرانشهر رووداو، خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضائیه در گزارشی نوشت: حدود یک سال قبل چند محموله خرما در منطقه آزاد تجاری شهرستان ماکو توقیف شد که بررسی‌های اولیه نشان می‌داد این محموله محصول رژیم غاصب صهیونیستی است. از آنجایی که هرگونه معامله تجاری با رژیم اشغالگر قدس ممنوع است در این زمینه پرونده قضایی تشکیل و بررسی موضوع در دستور کار دادسرای مرکز استان آذربایجان غربی قرار گرفت.
توکل حیدری رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: پس از کشف این محموله که توسط ۲ شرکت ایرانی به کشور وارد شده بود، بررسی‌های دقیق در این زمینه انجام شد.
وی افزود: پس از انجام تحقیقات محرز شد که این خرما ها محصول رژیم اشغالگر قدس است و مطابق با قانون منع ورود کالاهای متعلق به رژیم اشغالگر قدس، نهایتا روند رسیدگی به پرونده ادامه پیدا کرد و این محموله ضبط شد.
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی با بیان اینکه این خرماها از بُعد قابلیت مصرف هم نیاز به بررسی داشت، گفت: احتمال اینکه خرماها آلودگی‌های بیولوژیک داشته باشند وجود داشت، لذا ارسال آن‌ها به مراجع بهداشتی جهت اخذ آزمایشات و بررسی میزان خطرآفرینی آن برای مصرف کننده روندی طولانی به خود اختصاص داد و نهایتا بعد از یک پروسه هفت تا هشت ماهه نتایج آزمایشات اعلام شد.
حیدری با بیان اینکه مراجع بهداشتی این خرماها را آلوده و غیرقابل مصرف اعلام کردند، تصریح کرد: از سوی دیگر اختلافی بین قضات وجود داشت که این‌ها باید طبق قوانین گمرگی اعاده شود یا ضبط گردد که نهایتا این موضوع هم در یک نشست قضایی بررسی و قضات به این نتیجه رسیدند که باید ضبط شود.
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی ادامه داد: دادسرا در کیفرخواست پیشنهاد داد که باید این خرماها به نفع دولت ضبط گردد که دادگاه این موضوع را با این استدلال که خرماها قابلیت مصرف و ضبط به نفع دولت را ندارند، رد کرد و پرونده دوباره به دادسرا اعاده شد.
حیدری یادآور شد: به احتمال قوی همین روزها بازپرس پرونده دستور امحای این خرماهای آلوده را صادر می‌کند و این حکم با قاطعیت اجرا خواهد شد.
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: از آنجایی که کامیون‌های حامل این خرماها  توقیف شده بود رسیدگی به این موضوع نیز انجام شد و بنابر اظهارات رانندگان مبنی بر اینکه از ماهیت محصول، تولید کننده آن و منع واردات محصولات رژیم صهیونیستی به کشور خبر نداشتند، بدین جهت کامیون‌ها رفع توقیف و دستور تحویل آن به رانندگان و مالکین صادر شد.
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی تاکید کرد: شرکتی که این محصولات را وارد کرده نیز قطعا محکومیت خواهد داشت.
این مقام قضایی با اشاره به قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با کالای قاچاق و واردات محصولات رژیم غاصب صهیونیستی، خاطرنشان کرد: دادسرا و محاکم استان آذربایجان غربی با قاطعیت و محکم بنا به فرمایشات مقم معظم رهبری با پدیده شوم قاچاق برخورد کرده و حکم مقتضی را صادر می‌کنند./