پیرانشهر دروازه گردشگری ایران

اینجا پیرانشهر، سرزمین سنگهای افسانه ای، اینجا خاکش طلای ارزشهاست، طلای باورها، طلای ماندن ها، و طلای هدفهای والای انسانیست. اینجا سرزمین سنگ هایی است که تاریخ این دیار را قرنهاست با خود به یادگار دارند.   به گزارش پیرانشهر رووداو، با شروع فصل دیگری از زیبائیهای بهار و آغاز دوباره رویش جوانه های زندگی […]

اینجا پیرانشهر، سرزمین سنگهای افسانه ای، اینجا خاکش طلای ارزشهاست، طلای باورها، طلای ماندن ها، و طلای هدفهای والای انسانیست. اینجا سرزمین سنگ هایی است که تاریخ این دیار را قرنهاست با خود به یادگار دارند.

 

به گزارش پیرانشهر رووداو، با شروع فصل دیگری از زیبائیهای بهار و آغاز دوباره رویش جوانه های زندگی در بستر طبیعت، ما ایرانیان چمدان های سفر را کم کم می بندیم تا با سفر به جای جای ایران زمین، دل را از غبار مشکلات و غم های سالهای قبل بزدائیم و آغاز روزها و ماههای سال جدید را با دل خوشی های سفر پیوند دهیم.

در این میان انتخاب مقصد برای سفر خانوادگی بدون شک یکی از تصمیماتی است که باید قبل از شروع سفر به آن پرداخت چرا که سفر به مناطقی که از جنبه های مختلف مناطقی برای دیدن دارد ارزش و لذت سفر را چندین برابر می کند و باعث ماندگاری و ثبت روزهای فراموش نشدنی در دفتر خاطراتمان می شود.

شهرستان پیرانشهر به عنوان یکی از شهرهای قدیمی و باسابقه استان آذربایجان غربی با برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری و آب و هوای معتدل می تواند در تمامی ایام سال بویژه فصل زیبای بهار که مردم اکثراً بار سفر خود را می بندند، مقصد بسیاری از گردشگران و مسافران از اقصی نقاط کشور باشد.

شهرستان مرزی پیرانشهر با وسعتی در حدود ۸۴۴ هکتار در فاصله ۱۱۰ کیلومتری از مرکز استان از غرب و جنوب غربی به کوهستان‌های مرتفع ختم می شود.

این شهرستان با برخورداری از جاذبه های گردشگری و همچنین ۱۵۷ تپه و محوطه تاریخی فرصت مناسبی را برای مسافران نوروزی فراهم می سازد که آرزوی تجربه یک مسافرت پر از خاطره را برای خود و خانواده هایشان در ایام تعطیلات پیش رو دارند.

همچنین بیش از ۱۵۰ محوطه تاریخی دیگر در پیرانشهر شناسایی شده و در حال طی مراحل ثبت در فهرست آثار ملی است. پل تاریخی روستای رزگاری به عنوان تنها بنای تاریخی پابرجای شهرستان و همچنین دو اثر سنگهای افسانه ای خورنج و آبشار خرپاپ در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

پیرانشهر به لحاظ برخورداری از ظرفیتهای گردشگری دارای جایگاهی شایسته در سطح استان و حتی کشور است و هم اکنون ۵ منطقه نمونه گردشگری به نامهای آبشار خرپاپ، تفرجگاه پردانان، سد کانی سیب، سد سیلوه، سد جلدیان و دو روستای هدف گردشگری خورنج و قبر حسین به تصویب وزارت رسیده است.

این شهرستان از نظر زیرساخت های اقامتی دارای ۶ واحد اقامتی شامل هتل سه ستاره روناک، هتل آپارتمان دنج، هتل تک ستاره دریا، مهمانپذیر سعدی، مهمانپذیر اطمینان نو، اقامتگاه بوم گردی کهنه لاجان و یک دفتر خدمات مسافرتی است که در مجموع این شهرستان دارای ۲۳۷ تخت اقامتی و ۱۰۴ اتاق پذیرایی است که می تواند دغدغه بسیاری از مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این شهرستان را دارند کم رنگ کند.

تفرجگاه و جنگلهای پردانان

یکی از مناظر دلگیر و بسیار زیبای شهرستان پیرانشهر از حوزه گردگشری وجود جنگل های سرسبز پردانان می باشد، این جنگلها در ۲۷ کیلومتری جنوب پیرانشهر و بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت واقع گردیده است که جاری بودن رودخانه دایمی و خروشان پردانان که یکی از سرچشمه های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن دوچندان افزوده است. این جنگلها که تا برفهای دایمی کوههای مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعت گردی را به سوی خود جلب میکند. این تفرجگاه از مهمترین و جذابترین تفرجگاههای جنوب استان بوده و در فصول بهار و تابستان تا اواسط پاییز گردشگران زیادی در قالب تورهای گردشگری یا سفرهای خانوادگی از این تفرجگاه بصورت پیاده روی و شب مانی دیدن میکنند. این تفرجگاه دارای یک واحد نمازخانه و سرویس بهداشتی و جاده دسترسی آسفالته و پل فلزی پیاده رو است.