همایش منطقه‌ای عبدالرحمن شرفکندی “هەژار” بکار خود پایان داد

همایش منطقه‌ای عبدالرحمن شرفکندی “هەژار” به منظور بررسی آثار و شخصیت فرهنگی، ادبی، سیاسی استاد هژار با حضور گسترده شاعران، نویسندگان، ادیبان و علاقه‌مندان در تالار وحدت مهاباد بکار خود پایان داد.

 

قاسم تاباک سخنگوی همایش اظهار کرد: خوشبختانه بیشتر شهرهای کوردستان به خواستگاه فرهنگ و شعر و ادب تبدیل شده‌اند و هرسال میزبان جشنواره‌های مختلف ادبی، فرهنگی و هنری هستند.

وی افزود: برهمین اساس درتلاش هستیم شهرستان مهاباد را به عنوان یک شهر میزبان برای فستیوال و جشنواره  مختلف بمنظور بررسی و تحلیل آکادمیک آثار هنرمندان و شاعران تبدیل کنیم و برگزاری دومین همایش علمی منطقه‌ای ماموستا هژار نیز در همین راستا صورت گرفت.

تاباک هدف از برگزاری این همایش را بررسی علمی و آکادمیک آثار استاد هژار عنوان کرد و گفت: در آینده نیز شاهد برگزاری همایش‌هایی از این دست خواهیم بود.

وی ضمن تشکر از حضور ادیبان و اقشار مختلف مردم کوردستان بخصوص مهاباد در این همایش خواستار حمایت هنرمندان و ادیبان برای برگزاری همایش‌های علمی ادبی در آینده شد.

روز دوم این همایش با ارائه مقاله‌ای از منیژه میرمکری تحت عنوان ” واکاوی زبان‌شناختی با هم‌آوایی در کتاب “چێشتی مجێور” شروع شد و در ادامه مقاله بررسی سه مقدمه کتاب “بۆ کوردستان” استادهژار توسط جلال پورحسن ارائه گردید.

در ادامه پنل علمی با حضور دکتر محمد رحیمیان، دکتر شهباز محسنی و عزیز آلی در خصوص آثار ترجمه استاد هه‌ژار  برگزار گردید و بعد از آن نیز امجد غلامی با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان ” چێشتی مجێور و سازمان اوتوریته‌‌ی نوسین” و حسن محمدی با مقاله‌ ” گێرانه‌وه ناسی له چێشتی مجێور” به بررسی آثار استاد هژار پرداختند.

در نوبت عصر نیز مقاله “تاوتوێی کۆمەڵناسانەی بەیتی سەرەمەڕی هەژار” توسط صلاح‌الدین خضرنژاد و مقاله “لایەنەکانی کارکردی زمان لە بەرهەمەکانی هەژاردا” از سوی عمر محمدی ارائه شد.

ادامه مراسم با ارائه قطعات موسیقی از سوی عادل نادری به‌همراه گروه موسیقی “ئاگرین” همراه بود و در پایان نیز پنل داواران و دبیر علمی همایش با حضور  دکتر یادگار کریمی، دکتر مسعود بیننده و دکتر خالق جلیل‌نژاد با میزبانی عبدالقادر نیازی برگزار گردید.

در پایان پیام کمیته داوارن توسط دکتر بیان کریمی قرائت شد و پایان بخش برنامه‌ها با تقدیر از نگارندگان مقاله‌، عوامل و برگزار کنندگان این همایش همراه بود.

در همایش منطقه‌ای هه‌ژار از مجموع ۴۳ مقالە ارسال شده به دبیرخانه، ۸ مقاله جهت قرائت انتخاب و ۳ پنل علمی دو نفره و یک سخنرانی علمی ارائه گردید.

برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
http://piranshahrrudaw.ir/?p=3446


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو − 2 =