استاندارآذربایجان غربی؛ رانت سهمیه سوخت مرزنشینان آذربایجان غربی و خشکبار متوقف شده است

روزنامه نگاران و اصحاب رسانه در جهت مبارزه با فساد باید از مسوولان حمایت کنند، و امروز که مبارزه با رانت خواری و فساد در دستور کار قرار گرفته است، متاسفانه برخی خبرنگاران به جای حمایت از مسوولان انتقاد می کنند.

 

به گزارش پیرانشهر رووداو به نقل از کرد پرس؛ محمدمهدی شهریاری استاندارآذربایجان غربی، شامگاه روز گذشته در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که در محل خانه مطبوعات استان در ارومیه برگزار شد، با تبریک ۱۷ مرداد روز خبرنگار، یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بویژه شهدای عرصه خبر و رسانه و شهید صارمی را گرامی داشت.

وی با اشاره به فساد و رانت های انجام شده در حوزه فروش سوخت مرزنشینان و واردات خشکبار در گذشته اشاره و تصویر یکی از حواله های مربوط به این رانت را جهت قرائت در اختیار برخی از اصحاب رسانه قرار داد و افزود: مافیایی در زمینه این سهمیه ها به وجود آمده بود و حواله های سوخت صادر شده از طرف استانداری آذربایجان غربی، در برخی دفاتر شرکت ها دست به دست معامله می شدند.

شهریاری در خصوص صدور حواله های ورود خشکبار به استان نیز گفت: در این زمینه حتی یک نسخه از رونوشت این حواله ها هم در بایگانی استانداری برجا نمانده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه رانت سهیمه های سوخت مرزنشینان و خشکبار پس از روی کار آمدن وی در آذربایجان غربی متوقف شد، گفت: به واسطه این رانت و فساد اقتصادی، یارانه ای که باید جهت بهبود معیشت به حساب مرزنشینان واریز می شد، به جیب افراد سودجو می رفت.

وی با انتقاد از عملکرد جامعه خبری استان در این خصوص، گفت: روزنامه نگاران درباره این فساد که در منطقه ریشه دوانده بود، کمترین فرآورده خبری را تولید کردند که جای انتقاد دارد.

شهریاری تاکید کرد: روزنامه نگاران و اصحاب رسانه در جهت مبارزه با فساد باید از مسوولان حمایت کنند، و امروز که مبارزه با رانت خواری و فساد در دستور کار قرار گرفته است، متاسفانه برخی خبرنگاران به جای حمایت از مسوولان انتقاد می کنند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در حالی که پیش از این سالانه حدود ۲۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهمیه سوخت به حساب استانداری واریز می شد، با توقف رانت و فساد تنها در یک ماه حدود ۲۲ میلیارد تومان درآمد از این محل جهت بهبود معیشت مرزنشینان کسب شده است که از محل توقف این رانت، ۸۰ هزار خانوار روستایی که در ۲۰ کیلومتری مرزهای استان ساکن هستند از بیمه عشایری برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه تامین امنیت مناطق مرکزی استان با رسیدگی به محدوده های مرزی امکان پذیر است، افزود: ۲۴۰ هزار تومان از هزینه سالانه این بیمه را خانواده های مرزی را استانداری و ۴۸۰ هزار تومان دیگر را دولت تامین می کند. همچنین حدود ۶۰ هزار خانوار از ۲۸۰ هزار خانوار روستایی آذربایجان غربی از بیمه درمانی برخوردار هستند و استان از نظر متوسط شاخص کشوری در رده بسیار پایین قرار دارد.

شهریاری با اشاره به اینکه این روستاییان در ۶۰ سالگی از حقوق بازنشستگی نیز برخوردار می شوند، بیان کرد: ۸۰ هزار واحد روستایی هم با حمایت دولت  با پرداخت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر واحد از محل فروش سوخت در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله، سیل و آتش سوزی بیمه می شود.

استاندار با اشاره به اینکه صاحبان هر یک از این واحدهای روستایی در صورت بروز اتفاق ۳۰ میلیون تومان از بیمه دریافت می کنند، اضافه کرد: تاکنون بالغ بر ۲ میلیارد تومان هزینه های درمانی این روستاییان از محل سود سهیمه های سوخت مرزنشینان پرداخت شده است.

وی  درپایان با اشاره به اهمیت و نقش رسانه های در ایجاد وحدت و آرامش در جامعه تاکید کرد: رسانه ها باید کمک حال مسئولان در حل مشکلات جامعه باشند و هرجا فساد و کم کاری مشاهده کردند اعلام کنند و بدور از غرض ورزی ها و دشمنی ها با نقد منصفانه مسئولان را در حل مشکلات مردم یاری کنند.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از برخی از رسانه های بی نام نشان در تخریب دولت و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی ادامه داد: ما راه و روش این رسانه ها را قبول نداریم و هرکسی وحدت مردم استان را نشانه برود و در مسیر ایجاد اختلاف قدم بردارد با آنها برخورد می کنیم.

برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
http://piranshahrrudaw.ir/?p=3255


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 11 =