نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه در همایش امام شافعی در پیرانشهر؛ افکار و نوشته های امام شافعی (رض) همواره گویای تقویت وحدت و همدلی بوده است

سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه در همایش امام شافعی در پیرانشهر گفت : نکاتی که در افکار و نوشته های بزرگان دین از جمله امام شافعی (رض) نمایان است همواره گویای تقویت وحدت و همدلی بوده است

 

به گزارش خبرنگار پیرانشهر رووداو به نقل از کورد پرس؛ سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه در همایش استانی علمای اهل تشیع  و اهل تسنن استان آذربایجان غربی که با حضور جمعی از مسئولان و علمای اهل سنت و اهل تشیع استان و شهرستان پیرانشهر که صبح روز چهارشنبه (۳ مردادماه ) در محل مصلی امام خمینی پیرانشهر برگزار شد، ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: امروز نیاز به وحدت و همدلی در میان احاد امت جامعه اسلامی بعنوان یک ضرورت اساسی کاملا محسوس است، لذا باید با تمام توان در راستای حفظ و تقویت روحیه وحدت تلاش کنیم.

 وی ادامه داد: دشمن همیشه در صدد اختلاف و ایحاد تفرقه در بین پیروان مذاهب مختلف اسلامی است لذا باید با هوشیاری و تیزهوشی کامل تلاش کنیم که روحیه وحدت را هر چه بیشتر در میان امت اسلامی و بویژه پیروان مذاهب مختلف آن افزایش دهیم که یکی از این راهها برگزاری چنین همایش هایی است.

قریشی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به این نکته که بدون شک زنده نگه داشتن یاد و نام شخصیت های بزرگ دینی و مذهبی باعث ایجاد همدلی و صمیمیت در بین مذاهب مختلف خواهد شد، تصریح کرد : یکی از راههای تقویت روحیه وحدت در جامعه برگزاری این همایش ها و مجالس در راستای پاسداشت شخصیت های بزرگ دینی و مذهبی است.

امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدگاه های امام شافعی در حوزه وحدت گفت : نکاتی که در افکار و نوشته های بزرگان دین از جمله امام شافعی (رض) نمایان است همواره گویای ایجاد وحدت و همدلی بوده است.

نماینده ولی فقیه در شهرستان ارومیه یادآور شد، امام شافعی بعنوان یک شخصیت عظیم جهان اسلام دارای نکات برجسته ای بوده است که از جمله می توان به کثرت تالیفات وی در حوزه اسلامی اشاره کرد. همچنین وی به اهل بیت و ائمه اطهار ارادت خاصی داشتند و همواره بر محبت اهل بیت پیامبر تأکید فراوان داشتند و این مورد را کاملا آشکار بر زبان می آورد و تا جایی پیش رفت که فرمودند: اگر ارادت و محبت به اهل بیت مصداق رافضی باشد بگذاریدجن و انس شهادت دهند که من رافضی هستم.

قریشی در خاتمه سخنان خود ضمن اشاره به جایگاه والای امام رضا در مورد این شخصیت جهان اسلام هم گفت: وجود امام رضا(ع) یکی از نعمت های الهی در مملکت ماست .

وی اضافه کرد: شخصیت وجودی امام رضا هم می تواند بعنوان یکی از محورهای وحدت در میان پیروان امامیه و شافعیه مطرح باشد.

حاج ماموستا ابراهیم سرخابی، نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان پیرانشهر نیز در ادامه این همایش طی سخنانی گفت: همه ما میدانیم که امام شافعی در جهان اسلام نقش ارزنده ای در وحدت امت اسلامی دارد که لازم است بیش از  این به شخصیت دینی و عرفانی این عالم اسلام پرداخته شود.

وی ادامه داد : متاسفانه هنوز این شخصیت بزرگ در جهان اسلام و حتی در میان پیروانش به خوبی شناخته نشده است.

سرخابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که امام شافعی بعنوان یک علام جهان اسلام همواره نگران بروز تفرقه در بین مذاهب مختلف اسلام بوده است  لذا در زمان حیات خویش هشدار داد که اسلام در خطر تفرقه است و به همین دلیل همواره بر حفظ وحدت میان امت اسلامی تأکید فراوانی داشته است.

همایش استانی علمای اهل تشیع واهل سنت استان آذربایجان غربی با همکاری سپاه پاسداران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیرانشهر و با حضور چندین شخصیت برجسته دینی و مذهبی و سیاسی استان و شهرستان و با حضور قشرهای مختلف مردم پیرانشهر قبل از ظهر روز چهارشنبه (۳ مردادماه ) با اجرای سخنرانی هایی در خصوص شخصیت دینی امام شافعی (رض) و همچنین اجرای برنامه های فرهنگی دف نوازی برگزار شد.

برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
http://piranshahrrudaw.ir/?p=3209


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − شش =