پیرانشهر و زیست شبانه/نقدی بر نورپردازی در فضای شهری

باتوجه به اینکه شهرهای امروزی تبدیل به مکان هایی شبانه روزی شده اند، ضرورت توجه به کیفیت محیط شبانه امری بدیهی است.

منظر شبانه به عنوان جزیی جدانشدنی از فضاهای شهری باید به طور همزمان با سایر بخش ها مورد طراحی قرار گیرد.
نورپردازی بناهای واجد ارزش شهری که به لحاظ عملکردی تا ساعاتی از شب مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرند یا به عنوان یک اثر هنری و معماری دارای سبک خاص میتواند موجب ارتقای هویت شبانه شهر،افزایش امنیت اجتماعی با حضور مردم در فضاهای شهری، ارتقای سطح گردشگری شبانه، بهبود نورپردازی شبانه شهر،از بین بردن آلودگی‌های نور و همچنین کمک به اقتصاد پایدار شهری نماید
در شهرما پیرانشهر در بعضی مکان ها که لازم است به این امر در آنجا توجه شود توجه کافی نشده است در اینجا چند مکان به عنوان نمونه نام برده می شوند؛
۱٫ از سه راهی خیابان امام (جنب هتل روناک) تا نزدیک دانشگاه پیام نور که نورپردازی مناسبی ندارد. در حالی که با شروع فصل گرما این مسیر برای پیاده روی شبانه ، دوچرخه سواری ، ورزش و …مورد استفاده شهروندان عزیزمان می باشد ادامه همین مسیر یعنی از نزدیکی تابلو پارک ملت تا بالای تپه نور به اندازه کافی و لازم موجود نمی باشد.
۲٫ بیشتر فلکه ی های شهر مانند فلکه قران و فلکه روبروی اداره دارای و فلکه مامستا هیمن، فلکه اوراز و ..فاقد نور پردازی مناسب می باشند.
۳٫ پارک کودک روبه روی جهاد کشاورزی در تاریکی کامل قرار دارد.
۴٫ دو فضاسبزها کوچک پایین تر از خیابان فتاح عزیز اقدم یکی به نام دارالقران و دیگری هم به دلیلی کوچکی نامگذاری نشده است فاقد نورکافی و لازم هستند.
۵٫ خیابان بین شهرک و پارک لاله و حتی خود پارک لاله فاقد نور مناسب و کافی می باشد.
۶٫ پارک فرهنگ هم بخش های از آن فاقد نور کافی می باشد .
در کل در شهر پیرانشهر از نظر نور پردازی در میادین، خیابانهای اصلی و پارک ها و … برنامه راهبردی برای ساماندهی محیط شبانه مطلوب تهیه وتدوین نشده است در حالی که وجود زندگی شبانه پویا و سرزنده بالاخص در مراکز شهری یکی از ویژگی‌های بارز شهرهای موفق دنیاست این امر در شهر ما هم شایسته توجه و برنامه ریزی می باشد.

دکتر احمد بزله

برای اشتراک این مطلب در تلگرام کلیک کنید
http://piranshahrrudaw.ir/?p=1116


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 5 =